Diyet Günlüğüm

SIK SORULAN SORULAR

1) Uzun yıllardır çeşitli diyetler denedim, kilo verebilecek miyim?

Öncelikle beslenme kişiye özel olmalıdır, hazır diyetlerle bir yere kadar kilo kaybı sağlayabilirsiniz fakat takılma yaşanan kilolarda mutlaka sizin

yaşınıza, cinsiyetinize, metabolizma hızınıza uygun bir liste beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalı, takibi sağlanmalıdır. Beslenmenizde almanız gereken günlük enerji miktarı doğrultusunda; besin çeşitliliği ve yeterli protein-karbonhidrat-yağ dengesi sağlanırsa kilo vermeniz tabi ki mümkün olacaktır.

2) Online diyet nedir? Sonuç alır mıyım?

Online diyet İstanbul veya ülke dışındaki danışanlarım için uyguladığım bir hizmettir. Gerekli yağ vücut ölçümünü genelde spor salonlarından veya yağ/kas analizi yapan akıllı ev tartılarından sağlıyoruz. Kişi her hafta bir gün belirlediğimiz tartı gününde kilosunu bildirir ve bu doğrultuda listesi yenilenir. Her gün whatsapp üzerinden mesaj veya talep doğrultusunda görüntülü arama ile günlük takip ve motivasyonu sağlanır. Online diyet başarılarıma instagram adresimden ve web sitemden göz gezdirebilirsiniz.


3) Detoks nedir? Faydaları nedir?

Detoks vücuttan toksin ve ödem atarak vücudun rahatlamasını sağlayan kısa vadede hızlı sonuçlar veren etkili bir beslenme programıdır.

Faydaları

 • Daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar
 • Bağırsak sorunlarına yardımcı olur
 • Kilo kaybetmenize fayda sağlar
 • Daha enerjik hissetmenizi sağlar
 • Yüksek kolesterol ve kan basıncı şikayeti olan kişilere olumlu yönde etki eder

Fakat insülin direnci, hipoglisemi, şeker ve böbrek rahatsızlıkları olanların kesinlikle detoks yapmamaları gerekiyor.


4) Emzirme ve hamilelik dönemlerinde diyet yapabilir miyim?

Hamilelik kilo başlangıcı çok önemlidir. Kişi yüksek kiloda hamile kaldıysa bu durum ileriki dönemde doğumu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hamilelikte ilk üç ay zayıflama programı değil, hamilelik başlangıç kilosunda kalabilmek hedeflenir. Doğuma kadarki sürede ise kontrollü kilo alımı sağlanmalıdır. Emzirme dönemi için anne sütü kalitesinin beslenme ile birden değişmemesi adına , doğumdan 5-6 ay sonrasında sağlıklı beslenme ve kilo kaybı sürecine girilebilir.

5) Ödem problemi yaşıyorum, ne yapmalıyım?
 • Su tüketimi önemlidir. Günlük 2-2,5 litre su içmek ödem tutumunu önlemek ve olan ödemin atımına yardımcı olmaktadır.
 • Maydanoz ve dereotu çiğ tüketimi veya haşlayıp suyu içildiğinde ödemin atılmasına fayda sağlar.
 • Ananas içerdiği yüksek lif ile bağırsakların çalışmasına ve su atımına yardımcı olur.
 • Yeşil çayın antioksidan etkisi vardır. Ödem söktürücü özelliğiyle öne çıkan bir çaydır. Şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Günde 2 fincan içmek yeterlidir. Fazla tüketimi kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Kiraz sapı güçlü bir antioksidandır. Bol miktarda vitamin ve mineral vardır. A,E,C,K vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Ödem söktürme ve şişkinliği azaltma etkisi vardır.


6) Bu ara adını sıkça duyduğumuz palm yağı nedir?
 • Palm yağı, palmiye meyvesinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Genellikle margarin, sabun, deterjan, paketli gıdalar ve sıkça duymamıza sebep olan çikolata konservesinde bulunmaktadır. Maliyetinin düşük olmasından dolayı hazır ürünlerde sık sık yer almaktadır.
 • Son yapılan çalışmalara göre, palm yağının işlenmediğinde sağlık riskinin olmadığı fakat bu yağın sıcaklığının 200 derecenin üzerine çıkmasıyla kanserojen maddeler oluşabileceğini bildirmektedir.


7)Çörekotu yağı zayıflatır mı?

Çörekotu yağı başta E vitamini ve selenyum açısından zengin faydalı bir yağdır. Bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Fakat kendisinin tek başına zayıflatma gibi bir mucizesi yoktur.


8) Tuz kilo aldırır mı?

Hayır, tuzun vücuttaki yağ oranlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Fazla tuz tüketimi vücutta su tutulmasına yol açar. Bu sebeple ödem artar ve kişi kendini şişkin hisseder. Tuzun iştah açıcı olmasından dolayı kilo aldırmayla doğrudan değil de dolaylı bir ilişkisi vardır.


9) Çölyak nedir? Çölyak hastaları nasıl beslenmelidir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın, glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren alerjisidir. Tükettiğimiz besinler ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. İnce bağırsakta villus denilen kıvrımlı çıkıntılar vardır. Çölyak hastası glüten içeren bir yiyecek tükettiğinde alerji nedeniyle villus zarar görerek azalıp, küçülmeye başlar. Bunun sonunca alınan glütenli yiyecekler emilemez hale gelir. Bu olaylar sorasında beslenme yetersizliği, karın bölgesinde şişlik ve kansızlık ile hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Çölyak hastası bir bireyin çok iyi birer etiket okuyucusu olması gerekmektedir.Bu bireylerin glüten içeren tahıl ürünleri (buğday, arpa ve çavdar) kullanılarak yapılan gıda maddelerinin kesinlikle yememesi gerekir. Pirinç, mısır, patates ve soya unundan yapılmış ürünler yenilebilir. Meyve, sebze, yumurta ve et ürünlerinin yenmesinde sakınca yoktur.


10)Diyet yaparken kabızlık neden oluşur? Ne yapmak gerekir?

Diyete başlanıldığından itibaren günlük hayatta aldığımız besinlerden daha az besin aldığımız ve yağ miktarı belirli ölçüde kısıtlandığı için midede ve bağırsaklarda yavaşlama görülür ve bunun sonucunda kabızlık oluşabilir. Kabızlık nedenlerinden biri de vücuttaki lif eksikliğidir.

Kabızlık sorununu çözmek için

1.Öncelikle beslenme tarzı bol lifli ve posa bırakan gıdalar seçilmeli,

2. Günde 10 bardağın altına düşmemek kaydı ile su içilmeli,

3.Günlük yaşantıda mümkün olduğunca düzenli yürüyüş gibi egzersizler yapılmalı

4.Baklagiller gibi suda erimeyen gıdalar tüketilmeli, günde 20 ile 35 gram arasında lif alınmalı,

5. Kuru kayısı, kuru erik gibi meyvelerin tüketimi porsiyon ölçüsünde artmalı,

6.Ev yapımı yoğurt,kefir tüketimi arttırılmalı veya gerekirse probiyotik takviyesi yapılmalı,

6. Tuvalet düzeni oluşturulmalı ve tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir


11) Ramazan ayında diyet yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Ramazan ayında uzun süreli açlık sebebiyle metabolizma hızımız yavaşlamaktadır. Metabolizma hızının yavaşlamasıyla beraber besinlerin enerjiye dönüşme oranını düşecek, vücutta depo edilmesine neden olacak ve kilo alımı gerçekleşecektir. Ramazan diyetinde günlük alınması gereken besin miktarı ve ölçüsü sahur ve iftar öğünlerinde dengeli dağıtılarak;

kişinin ilerleyen saatlerde kan şekerinin ani yükselme/düşme riskleri azaltılmalıdır.


12)Yeşil çay kilo vermeye yardımcı mıdır?

Yapılan çalışmalarda yeşil çayın hem kilo vermeye hem de vücuda antioksidan olarak direnç sağlama konularında yardımcı olduğu vurgulanmıştır. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırır, vücutta bulunan ödemi atmamıza yardımcı olur. Fakat bütün bitki çayları kilo vermeye yardımcı olabilir gibi bir genelleme yapamayız. Yeşil çay özellikle düzenli ilaç kullanan kişilerin için ilaç etkileşimi yapabilme riskinden dolayı tüketmemesi uygundur. Tansiyon problemi olanlar ve hamile bireylerin yeşil çayı tercih etmemesi önemlidir.


13)Diyet ile bölgesel zayıflamak mümkün mü?

Diyet ile bölgesel zayıflamak mümkün değildir. Bölgesel zayıflamak istiyorsanız diyetinize ek olarak; bölgesel egzersiz programı uygulamanız fayda sağlayacaktır.


14) Neden kepekli besinleri tercih etmeliyiz?

Kepekli besinler lif, B grubu vitaminleri ve posa açısından zengindirler. Posa açısından zengin olduğu için daha uzun süre tok tutar ve  bağırsağınızı çalıştırmaya yardımcı olur. Bu sebeple beyaz yerine kepekli besinler tercih etmeniz önerilmektedir.


15) Tatlı isteğimi nasıl kontrol altına alabilirim?

Tarçın insülin dengesini sağlamanıza ve iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Bu sebeple çayınıza ve suyunuza kök tarçın koyabilir, sütünüze ya da 1 orta boy elmanıza toz tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Kuru meyveleri ara öğün olarak günlük beslenme planınıza ekleyebilirsiniz. Sık sık tatlı krizleri yaşıyorsanız beslenmenizdeki karbonhidrat-protein dengenizi gözden geçirmekte ve gerekirse arttırmakta fayda vardır.


16) Probiyotik ve Prebiyotik bakteriler nedir? Hangi besinlerde bulunur?

Probiyotik vücudu zararlı organizmalardan koruyan, sindirim sistemini düzenleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı bakterilerdir. Prebiyotik ise probiyotik bakterilerin canlı kalabilmesi için gerekli olan besinlerdir. Probiyotik içeren besinlerin en iyi kaynakları ev yapımı;yoğurt, kefir ve tarhanadır. Prebiyotik besinler ise muz, soğan, sarımsak, pırasa, yulaf, keten ve arpa gibi lifli gıdalardır. Probiyotikler aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemi için de oldukça faydalıdır.


17) Yüksek kolesterol sorununu çözmek için nasıl beslenmeliyim?

Yüksek kolesterol probleminiz varsa daha az hayvansal gıda içeren bir diyet yapmalısınız. Günlük yağ miktarını azaltmak için meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeli ve kırmızı eti azaltmalısınız. Haftada 4’den fazla yumurta tüketmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden de porsiyon kısıtlaması yapmanız faydalı olacaktır.


18) Asitli yiyecek ve içecekler (limon gibi) kilo verdirir mi?

Hayır, hiçbir besin kendi başına kilo verdirmez. Fakat limon, sirke gibi asidik besinleri yemeklere veya suyunuza ekleyerek vücut alkali seviyesini arttırarak, kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Asitli içecekler kilo verme sürecinde içeriğindeki şeker,tatlandırıcı ve katkı maddelerinden dolayı önerilmemektedir.