Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

HİPOTROİD VE BESLENME

Troid bezi, boynun alt yarısında, nefes borusunun önünde bulunan, kelebek şekilli bir iç salgı bezidir. Troid bezi, boynun alt yarısında, nefes borusunun önünde bulunan, kelebek şekilli bir iç salgı bezidir. Hipotroid ter bezinin az çalışması anlamına gelen bir hastalıktır.

Belirtileri:

 Yorgunluk/uyku hali

 Soğuğa tahammülsüzlük

 Kilo alımı veya kilo vermede artan zorluk (makul bir diyete ve egzersize rağmen)

 Depresyon

 Kabızlık

 Adet düzensizliği veya gebe kalmada yaşanan sorunlar, düşükler.

 Eklem veya kas sorunları

 Zayıf ve kırılgan saçlar ve tırnaklar ve/veya kuru cilt

 Düşük libido (cinsel istek)


Hipotroidi beslenme ve diyet tedavisi:


Hipotroidi olan hastalar her şeyden önce sağlıklı ve dengeli bir diyet  tüketmelilerdir:

 Troid hastalarında görülen ödemden dolayı troid hastalarında su tüketimi çok önemlidir. Günde yaklaşık 2,5-3 litre su tüketmelidirler.

 Kafein içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Fazla tuz kullanımı ödem oluşumuna sebep olacağından dolayı tuz kullanımı sınırlandırılmalıdır. 

 Troid hastalıklarında önemli olan tuzun içerdiği iyot miktarıdır. Hastalığın seyrine göre iyotlu yada iyotsuz tuz tercih edilebilir. Bu hastalarda tuz tüketimi ve kullanılacak tuzun türü açısından diyetisyene danışılmalıdır.

 Hipotroidi hastalarının çoğunda kansızlık görüldüğü için beslenmelerinde demir içeren gıdalar tüketmeye özen göstermelidirler. Derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketimi sağlıklı beslenme çerçevesinde vücudun protein, demir ve diğer vitamin ihtiyacının karşılanması için önem taşımaktadır.

 Yumurta, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, Kurubaklagiller günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.

 Kabızlık problemi olan hipotroidi hastaları yüksek posalı beslenmeli ve bol su tüketmelidirler. Fakat çok fazla posa alımının da dışarıdan alınan troid hormonlarının emilimini engelleyeceği unutulmamalıdır. O yüzden lif tüketimi de dengeli olmalıdır.

 Ekmek olarak tam buğday ekmeğinin posa içeriği beyaz ekmeğe göre daha fazladır. Bu yüzden tahıl ürünlerinde tam buğday tercih edilmelidir. Kansızlığa sebep verebileceğinden dolayı kepekli ürünler fazla tercih edilememelidir. 

 Günlük diyetle alınan soya fasulyesi, brokoli, kabak, turp, Brüksel lahanası ve kara lahana gibi besinler sık tercih edilmemelidir. Özellikle soya fasulyesi troid hormon ilaçlarının emilimini bozduğundan  troid ilacının alındığı öğün yenmemelidir.