Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Kilo Verme Sürecinde Çevreden Gelen Yorumlar; Kilo Problemi Yaşayan İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Toplumun bir kısmı , fazla kilolu insanların kilolarından utandığını ya da yeme alışkanlıklarını daha sağlıklı olmaları için motive edebileceğine inanıyor.

Bununla birlikte, bilimsel kanıtlar hiçbir şeyin gerçeğin ötesinde olamayacağını doğrulamaktadır.

İnsanları motive etmek yerine, onların kilolarıyla dalga geçmek onların kendilerini kötü hissetmelerini ,daha fazla yemelerine ve daha fazla kilo almalarına neden olabilir.


Fazla Kilolu İnsanların Daha Fazla Yemelerine Neden Oluyoruz!

Ayrımcılık strese neden olur ve insanları olumsuz yönde etkiler.

Fazla kilolu bireylerde, bu stres onları daha fazla yemeye ve daha fazla kilo almaya itebilir.

93 kadında yapılan bir çalışmada, sosyal çevrenin bu tutumu fazla kilolu insanlarda ( normal ağırlıkta olmayanlar)  daha fazla kalori tüketmiş ve yemeklerini kontrol etmekte daha çok zorlanmışlardır.

73 kilolu kadın ile birlikte yapılan başka bir çalışmada, damgalayıcı bir video izleyenler, damgalayıcı olmayan bir video izleyenlere kıyasla ; videodan sonra sonra 3 kat daha fazla kalori almışlardır.

Çok sayıda yapılan başka çalışmalar, çevreden kilosu ile ilgili yorum alan fazla kilolu kişilerin strese girmesine, daha fazla kalori tüketmesine ve daha fazla kilo almasına neden olduğunu desteklemektedir.

Artmış Obezite Riski ile İlişkisi

Birçok gözlemsel çalışma kilo ayrımcılığına ve gelecekteki kilo alımı ve obezite  riskine bakmaktadır .

6,179 kişiden birinde yapılan bir çalışmada, ağırlık ayrımcılığı yaşayan obez olmayan katılımcıların önümüzdeki birkaç yıl içinde obez olma olasılığı 2,5 kat daha fazla artış göstermiştir.

Ek olarak, ağırlık ayrımcılığı yaşayan obez insanların obez kalma olasılığı 3,2 kat daha fazladır.

2,944 kişide yapılan bir başka araştırmada ise ağırlık ayrımcılığının 6.67 kat daha fazla obez olma riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur

Obez İnsanlar Üzerine Zararlı Etkiler

Toplum tarafından kilo durumu hakkında sürekli yorum alan bireylere zararlı etkileri, kilo almanın ötesine geçerek kişide psikolojik boyutlarda ciddi zararlar verebilmektedir.

İşte araştırmalar tarafından desteklenen bazı diğer zararlı etkiler: 

Depresyon. Kilo nedeniyle ayrımcılığa uğrayan insanlar, depresyon ve diğer zihinsel sorunlar için daha yüksek bir risk altındadır.

Yemek yeme bozuklukları

Azalan öz saygı:  Özgüveninin azalması ile bağlantılıdır.

Diğerleri. 

Strese, kilo almaya, artan kortizol seviyelerine ve zihinsel sorunlara neden olarak, ağırlık ayrımcılığı, çeşitli kronik hastalık riskinizi artırabilir.

Araştırmalar, Toplumun bu etkisinin insanlara - hem psikolojik hem de fiziksel olarak - zarar verdiğini göstermektedir.


İntihar Riski

Yukarıda bahsedildiği gibi, çalışmalar ağırlık ayrımcılığının artan depresyon riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Örneğin, bir çalışmada ağırlık ayrımcılığı yaşayanların depresyona girme ihtimalinin 2.7 kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

Çok sayıda araştırma, depresyonun obez insanlar arasında - özellikle de aşırı obeziteye sahip olanlar arasında çok yaygın olduğunu göstermektedir .

Depresyon, intihar riskinin artmasının en önemli nedenlerinden biridir ve 2.436 kişiden oluşan bir çalışmada şiddetli obezite, 21 kat daha fazla intihar davranışı riski ve 12 kat daha fazla intihar girişimi riski ile ilişkilendirilmiştir. 

Yağ yakma ve intihar riski üzerine yapılan çalışmalarda eksiklik olsa da, ağırlık ayrımcılığının zararlı etkisi intihar riskini arttırma ihtimali olarak gösterilmektedir.