Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Karbonatlı Su Zayıflatır Mı?

Karbonat buzdolabınızın kokusunu gidermekten dişlerinizi beyazlatmaya kadar geniş bir kullanım yelpazesiyle bilinir. Kilo kaybı, en son iddia edilen faydalarından biridir. Bazı insanlar karbonatı su, elma sirkesi veya limon suyuyla seyreltmenin ve aç karnına içmenin fazla kiloları kolayca atmanıza yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

Karbonatın Vücut Üzerindeki Etkileri

 

Karbonatın, vücut üzerinde alkalileştirici etkilere sahip olduğu söylenir, bu da genellikle kilo kaybını teşvik ettiğine veya kilo alımını engellediğine inanılır. Ancak, bu teori defalarca çürütülmüştür. Bunun nedeni, vücudunuzun pH seviyelerini kontrol etmek için sıkı bir şekilde düzenlenmiş süreçler kullanması ve yediklerinizin veya içtiklerinizin bunlar üzerinde çok az etkisi olmasıdır.

 

Karbonat, mide asidini nötralize etme özelliğine sahip olduğu için mideyi rahatlatabilir. Bu kimyasal reaksiyon, gaz çıkmasına neden olabilecek bir gaz olan karbondioksit oluşturur. Bu size daha hafif bir mide hissi verse de, toplam vücut yağınız üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

 

Karbonat, esas olarak karıştırmayı seçtiğiniz sıvı nedeniyle dolaylı bir kilo vermeyi teşvik edici etkiye sahip olabilir. Popüler bir seçenek olarak karbonat ile elma sirkesini karıştırmaktır; eski araştırmaların gösterdiğine göre bu sıvı, daha az aç hissetmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, elma sirkesinin kilo verme etkilerini destekleyen son çalışmalar sınırlıdır.

 

Karbonat genellikle tek başına veya elma sirkesi veya limon suyu ile birlikte suda seyreltilir.

Günlük tüketildiğinde, bu tür içecekler daha fazla günlük sıvı alımına neden olabilir. Bu, genel hidrasyon seviyenizi artırabilir; bu da bazı çalışmalara göre açlığı azaltabileceğini, metabolizmayı artırabileceğini ve vücut yağ kaybını artırabileceğini öne süren bir etki olabilir. Bu olası kilo kaybını artıran etkilerin karbonat ile çok az, diğer sıvılarla daha çok ilgisi olduğuna dikkat etmek önemlidir.

 

Sonuç olarak direkt olarak karbonat ile ilgili yapılmış kesin kanıtlı çalışmalar bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalarda ise karbonatın elma sirkesi, limonlu su ile karıştırıldığında etkisi gözlemlenmiştir fakat bu etkinin nedeni karbonat yerine karıştırılan sıvılar olduğu gözlemlenmiştir.