Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Hızlı Yemek Yemek, Kilo Aldırır mı?

Birçok insan günlük tempodan dolayı yemeğini hızlı ve düşünmeden yerler.

Hızlı yemek yemek, kilo almaya ve şişmanlığa neden olabilecek çok kötü bir alışkanlıktır.

Günümüzün yoğun dünyasında, insanlar genellikle hızlı ve aceleyle öğünlerini tüketmektedir.

Ancak, beyninizin doygunluk sinyallerini işlemesi için zamana ihtiyacı vardır.

Aslında beyninizin doyduğunuzu fark etmesi ortalama 20-30 dakika kadar sürmektedir.

Hızlı yediğinizde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla yemek yemek daha kolaydır. Zamanla, fazla kalori alımı kilo alımına neden olabilir.

Çocuklarda yapılan bir çalışmada , hızlı yiyenlerin% 60'ının da aşırı derecede etkili olduğu bulunmuştur . Hızlı yiyenler de fazla kilolu olma ihtimalinin 3 kat daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Obezite dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bu, zayıf beslenme, hareketsizlik veya irade eksikliğinden kaynaklanan karmaşık bir hastalıktır.

Örneğin, hızlı yemek aşırı kilolu ve obez olmak için potansiyel bir risk faktörü olarak çalışılmıştır.

23 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesinde, hızlı yiyenlerin yavaş yiyenlere kıyasla obez olma ihtimalinin yaklaşık iki katı olduğu söylenmektedir.

Diğer sağlık sorunlarına yol açabilir

Hızlı yemek, sadece fazla kilolu ve obez olma riskinizi arttırmaz, ayrıca aşağıdakileri de içeren diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır:

 

 

İnsülin direnci: 

Çok hızlı yemek yemek, yüksek kan şekeri ve insülin seviyeleri ile karakterize olan daha yüksek bir insülin direnci riski ile bağlantılıdır. Tip 2 diyabet ve metabolik sendromun ayırt edici özelliğidir.

Tip2 diyabet:

 Hızlı yemek yemek, yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan çalışmalarda, hızlı yemek yiyenlerin, yavaş yiyenlere kıyasla, insülin sekrasyonunda bozulma ve tip2 diyabete yakalanma ihtimalinin 2,5 kat daha fazla olduğunu bulunmuştur.

Metabolik sendrom:

 Hızlı yemek ve buna bağlı kilo alımı, diyabet ve kalp hastalığı riskinizi artırabilecek bir grup risk faktörü olan metabolik sendrom riskinizi artırabilir.

Zayıf sindirim: 

Hızlı besin tüketenler genellikle daha büyük ısırıkları alabilir ve yemeğini daha az çiğneyebilir, bu da hazımsızlık, şişkinlik,kabızlık gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açarak, sindirimi olumsuz etkileyebilir.

 

Yemek yemenizi nasıl yavaşlatırsınız?

Daha yavaş yemek, çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

Doygunluk hissi veren hormon seviyelerinizi artırabilir, daha tatmin edici hissetmenize yardımcı olabilir ve kalori alımınızı azaltabilir.

Aynı zamanda sindiriminizi ve yiyecek zevkinizi de arttırır.

Daha yavaş yemek istiyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç teknik:

 

Ekranların önünde yemek yemeyin: 

Televizyonun, bilgisayarın, akıllı telefonun veya başka bir cihazın önünde yemek yemek, hızlı ve akılsızca yemek yemenize neden olabilir. Ayrıca ne kadar yediğinizi kontrol edebilme ihtimalinizi düşürür.

Öğün atlamayın: 

Öğünler arasında aşırı aç olmaktan kaçının. Çok hızlı yemek yemenize ve kötü yemek kararları vermenize neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için bazı sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmaya çalışın.

İyice çiğneyin: 

Yutmadan önce yemeğinizi daha sık çiğneyin. Her bir ısırığı kaç kez çiğnemenizin sayılmasına yardımcı olabilir. Her bir ağız dolusu yiyeceği 20–30 kez çiğnemeyi hedefleyin.

Yeme atağınızı lif bakımından zengin yiyeceklerle bastırın:

Ana öğüne geçmeden bol yeşillikli salata ile aşırı açlık hissinizi bastırabilir, böylece öğününüzü daha az kalori ile sınırlayabilirsiniz.

Küçük ısırıklar alın: 

Küçük ısırıklar almak; yeme hızınızı yavaşlatmanıza ve yemeğinizi daha uzun süre dayanmanıza yardımcı olabilir.

Dikkatlice yemek: 

Dikkatli yemek güçlü bir araçtır. Bunun arkasındaki temel ilke, yediğiniz yiyeceğe dikkat etmektir. Yukarıdaki alıştırmaların bazıları dikkatli yeme konusunda uygulanmaktadır.

Tüm yeni alışkanlıklar gibi yavaş yavaş yemek pratik ve sabır alır. Yukarıdaki ipuçlarından sadece bir tanesiyle başlayın ve oradan alışkanlığı geliştirmeye çalışın.