Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

GIDA TAKVİYESİ KANSERE SEBEP OLUR MU ?

Yeni bir çalışma, vitaminlerin faydalarından yararlanmak istiyorsanız odağınızı sabah takviyesi rutininizden diyetinize kaydırmak isteyebileceğinizi söylüyor. Tufts Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, gıdalardaki besinlerin daha uzun yaşamakla ilişkili olduğunu bulmuşlardır, ancak aynı şey vitamin takviyeleri için söylenemiyor.

 

Araştırmacılar, diyet takviyeleri ve ölüm oranı arasındaki bağlantıyı değerlendirmek için ABD'de 27.000'den fazla yetişkinin verilerini analiz etti. Araştırmada yapılan açıklamada, "K vitamini ve magnezyumun yeterli besin alımıyla ilişkili daha düşük ölüm riskinin, takviyelerden değil gıdalardaki besinlerle sınırlı olduğunu" buldular.

 

Ek olarak, araştırmacılar dengeli bir diyetle yeterli miktarda K vitamini, A vitamini ve çinko almanın kardiyovasküler hastalığa yakalanma şansınızı düşürdüğünü buldular. Yine de bu üçünden yeterince hap almak aynı etkiye sahip değil. Bunun da ötesinde, araştırmacılar, günde en az  1.000 miligram olarak tanımlanan takviyelerden çok fazla kalsiyum almanın kanserden ölme riskini artırdığını buldular.

 

Yeni bir araştırmanın baş yazarı Fang Fang Zhang, "Takviye kullanımının potansiyel yararları ve zararları araştırılmaya devam ederken, bazı çalışmalar aşırı besin alımı ile belirli kanser risklerinin artması da dahil olmak üzere olumsuz sonuçlar arasında ilişkiler bulmuştur", bir açıklama yapmıştır.

 

Bir takviye kullanacaksanız, satın alma kılavuzundan vitamin satın alırken birkaç şeyi aklınızda bulundurun: Yeni başlayanlar için, gevşek düzenlemelerin kontamine ürünlere yol açabileceğini unutmayın. Takviye için alışveriş yaparken indirimlerden de kaçınmalısınız; daha ucuz ürünlerin önerilen dozlarının yerleşik standartlara uyma olasılığı daha düşüktür. Karaciğer hasarına bağlı bir bileşen olan kava içeren takviyeleri almaktan kaçının; anemi ile ilişkili krom; kalp krizi ve felç ile ilişkili acı portakal; ve nörotoksik reaksiyonlarla bağlantılı olan kontamine L-triptofan almaktan kaçının.

 

Tıbbi bir durumu tedavi etmek için bir takviye almanız gerekiyorsa, her gün hangisini tüketeceğinizi seçerken dikkatli olun. Bununla birlikte, takviyelerden kaçınacak kadar sağlıklıysanız, bunun yerine araştırmaları tavsiye ettiğine göre dengeli bir diyetle yeterli vitamin almaya odaklanın.