Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Diyet Yaparken Tahin Tüketebilir Miyiz?

Tahin, humus, helva dahil olmak üzere dünyadaki popüler yiyeceklerin ortak bir bileşenidir.

Pürüzsüz dokusu ve zengin tadıyla tercih edilen, salata sosu veya baharat olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca, herhangi bir mutfak kilerinde olması gereken, uzun bir besin listesi ve sağlık yararları sunmaktadır.

Tahin aslında, kızarmış ve öğütülmüş susam tohumlarından yapılan bir sostur.

Akdeniz mutfağının temel bir unsuru olarak kabul edilen tahin genellikle geleneksel Asya, Orta Doğu ve Afrika yemeklerinde de bulunmaktadır.

Genellikle fındık ezmesine benzer pürüzsüz bir yapıya sahiptir, ancak genellikle acı olarak tanımlanan daha güçlü, daha lezzetli bir tada sahiptir.

Bir dizi zengin besin sağlamanın yanı sıra, tahin, iyileştirilmiş kalp sağlığı, düşük iltihaplanma ve potansiyel kanserle mücadele etkileri gibi birçok fayda ile de ilişkilendirilmiştir.

 

Tahinin Besin Değerleri

Tahin kalori bakımından nispeten düşüktür, fakat lif, protein ve önemli vitamin ve mineral çeşitliliği bakımından yüksektir.

Bir çorba kaşığı (15 gram) tahin, aşağıdaki besin maddelerini içerir:

Kalori: 89

Protein: 3 gram

Karbonhidrat: 3 gram

Yağ: 8 gram

Elyaf: 2 gram

Bakır: Günlük Değerin% 27'si (DV)

Selenyum: DV'nin% 9'u

Fosfor: DV'nin% 9'u

Demir: DV% 7

Çinko: DV'nin% 6'sı

Kalsiyum: DV'nin% 5'i

Tahin, özellikle iyi bir bakır kaynağıdır, demir emilimi, kan pıhtısı oluşumu ve tansiyon için gerekli bir eser mineraldir.

Ayrıca , iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve bağışıklık sağlığını ve ayrıca kemik sağlığını korumada yer alan fosforu destekleyen bir mineral olan selenyum bakımından da zengindir.

Tahinin Faydaları

Etkileyici besin profili nedeniyle, tahin bir dizi sağlık yararına bağlanmıştır.

Kalp Sağlığını Destekler

Tahinideki ana bileşen olan susam tohumları yüksek tansiyon, trigliseritler ve LDL (kötü) kolesterol gibi risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir .

Bir çalışmada, osteoartriti olan 50 kişi, günde 40 gram veya yaklaşık 1.5 yemek kaşığı susam eklenmiş olsun veya olmasın 2 ay boyunca standart ilaç tedavisini tamamlanmıştır.

Çalışmanın sonunda, susam tohumu grubundaki katılımcılar, kontrol grubuna kıyasla, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinde anlamlı düşüşler göstermektedir.

Sekiz çalışmanın incelemesine göre, susam tohumları hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını (üst ve alt sayılar veya bir okuma) azaltabilir ve bu da kalp hastalığının ve felcin önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

İltihabı Azaltır

Akut inflamasyonun immün yanıtınızın önemli bir parçası olmasına rağmen, kronik inflamasyonun kanser, diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi durumlara katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Bazı araştırmalar susam tohumlarının iltihaplanmaya karşı koruyabileceğini öne sürmektedir.

Bir çalışmada, 2 ay boyunca günde 40 gram susam tohumu tüketilmesi, osteoartritli kişilerde enflamasyonu ölçmek için kullanılan bir bileşik olan malondialdehit (MDA) seviyesini etkili bir şekilde azaltıldığı gözlenmiştir.

Başka bir çalışmada, farelere susam yağı verilmesi, sadece üç ay sonra birkaç enflamatuar seviyelerinde düşme görülmüştür.

Kansere Karşı Koruyabilir

Tahin, antikanser özelliklere sahip olduğu düşünülen susam tohumlarında doğal bir bileşik olan sesamol içermektedir.

Bir test tüpü çalışması, sesamolün karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini göstermektedir.

Hayvanlar ve test tüplerinde yapılan diğer araştırmalar, sesamolün cilt, kolon ve rahim ağzı kanseri hücreleri ile de savaşabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, tahinin belirli bir bileşeninin etkilerini değerlendiren tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

Tahinin  insanlarda kanseri nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Diyetinize Tahin Nasıl Eklenir?

Tahin çok yönlüdür ve çeşitli şekillerde tadını çıkarabilirsiniz.

Sık sık kızarmış ekmek üzerine sürebilir veya  zengin kremsi ev yapımı salata sosu oluşturmak için zeytinyağı, limon suyu, hardal ve baharatlar ile karıştırılabilir.

Alternatif olarak, sağlıklı bir atıştırmalık için havuç, dolmalık biber, salatalık veya kereviz çubukları gibi favori sebzelerinizin üzerine dökerek deneyebilirsiniz.

Tahin, tatlıları hafifletmek ve cevizli bir tat eklemek için pişmiş ekmek ve muz ekmeği, diyet kurabiye veya diyet kek gibi tatlılara eşsiz bir lezzet getirebilir.

 

Potansiyel Olumsuz Taraflar

Tahinle ilgili birçok fayda olmasına rağmen, dikkate alınması gereken bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Tahin, omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir, başlıca ayçiçeği, aspir ve mısır yağları gibi bitkisel yağlarda bulunan bir tür çoklu doymamış yağdır.

Vücudunuz omega-6 yağ asitlerine ihtiyaç duysa da, omega-6 yağ asitlerinde yüksek bir diyet tüketmekle birlikte, omega-3'te düşük diyet kronik iltihaplanmaya neden olabilmektedir.

Bu nedenle, tahin gibi omega-6 yiyeceklerini ılımlı bir şekilde almanız ve diyetinizi yağlı balıklar gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler ile tamamlamanız  önemlidir.

Ek olarak bazı insanlar susam tohumlarına alerjisi olabilir, bu da potansiyel olarak solunum bozukluğuna neden olabilecek alerjik bir reaksiyon olan anafilaksi gibi ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Susam tohumlarına alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, tahin yemekten kaçınılmalıdır.

Porsiyon aşımında kilo alımına, vücutta yağ kütlesi artışına sebep olabilir, bu yüzden beslenmede dengeli ve ölçülü şekilde kullanmakta fayda vardır.