Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Diyet Yaparken Kemik Suyu Tüketebilir Miyiz?

 

Kemik suyu Türk Mutfağı’nda  da geleneksel olarak yer almaktadır. Yemeklere ve çorbalara eklenir, eklem hastalıklarına şifalı olduğu söylenmektedir. Özellikle de kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirsin diye tüketilmektedir. Kemik suyu: Etini tükettiğimiz hayvanların kemiklerinin kaynatılması ve bu kemiklerin içinde yer alan, ilik diye tanımladığımız kısmın kaynama suyuna karışmasıyla elde edilen bir sudur.

Kemik suyu, son dönemlerde oldukça popüler bir besin olmakla beraber, özellikle de sağlık üzerine etkileri de tartışılmaktadır.

Kemik suyunun kendisiyle ilgili yayınlanmış kesin bir araştırma olmamasına rağmen, içilmesinin çok faydalı olacağına dair fazlaca kanıt mevcut.

Besin değeri oldukça yüksek olan bu ham madde, genellikle çorbalarda ve soslarda kullanılır. Ayrıca sağlıklı bir içecek olarak da son dönemde ün kazanmıştır.

Kemik suyu, prehistorik dönemde, avcı-toplayıcılar tarafından hayvanların, kemikleri, toynakları ve eklemleri gibi başka türlü yenmeyecek yerlerinin suyu içilerek değerlendirilirdi.

Herhangi bir hayvanın (sığır, dana, hindi, kuzu, bizon, bufalo, geyik, tavuk veya balık vb ) kemiklerini kullanarak, kemik suyu yapılabilmektedir.


Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?
• 
Kemik suyu, kendi kendini sindirebilen bir özelliğe sahip kolloidal yapı; jelatini içerir.  Jelatin sindirime yardımcı bir öğedir.


• Kemik suyu kolayca asimile edilebilir formdaki kalsiyum, kükürt, magnezyum, fosfor ve iz elementler gibi pek çok minerale sahiptir. Bu mineraller sirke yardımıyla pişirimden önce kemikten ayrılır ve kemik suyuna geçmesi sağlanır. Minerallerin vücutta kemik oluşumunun ötesinde çok sayıda fonksiyonu vardır. Bu nedenle vücut doku ve kemiklerdeki mineralleri kana çekerek kan ve diğer vücut sıvılarındaki mineral dengesini sağlamaya çalışır. 


• Kemik suyu irritabl barsak sendromu, kolit ve hatta Crohn gibi sindirim sistemi bozukluklarının tedavisinde yardımcıdır.


• Yapısındaki jelatin ve glisin sayesinde anemi ve diğer kan hastalıklarına destekleyici bir besin olur. 


• Jelatin bağırsaklardaki mikropların zararlı etkilerini azaltır, bağırsak duvarının iyileşmesini sağlar. 


• Kemik suyu eldesinde yüksek oranda kıkırdak kullanılır. Kıkırdak artirit, inflamatuar barsak hastalıkları, kanser, bağışıklığın azalması durumlarında destekleyici rol oynar.


• Jelatin yetersiz protein alımı durumlarında kemik mineral yoğunluğu kadar vücut ağırlığının iyileştirilmesinde de görevlidir.


• Kemik suyu yaraların iyileşmesi, yumuşak doku hasarı, kıkırdak ve kemik hasarları gibi durumlarda beslenme tedavisi amaçlı kullanılır.


• Kemik suyu karaciğerin temizlenmesinde rol oynar. Vücudun detoksifikasyonu (temizlik) sırasında yardımcıdır.


• Unutulmamalıdır ki kemik suyu tam bir protein kaynağı değildir çünkü yapısında sadece üç amino asit bulundurur. Tam bir protein kaynağı olabilmesi için tüm esansiyel amino asitlei içermesi gerekir. Dolayısıyla et yerine geçemez. Ancak eti zenginleştirmek amaçlı kullanılabilir. 


• Doğal bir protein ve kalsiyum takviyesi olarak düşünülebilir.

 

 

KEMİK SUYUNUN ZARARLARI

Kemik suyunun fazla tüketilmesi zararlı olabiliyor. Bunun sebebi de çokça kolesterol içermesidir. Bu yüzden kalp damar problemi olanların tüketmeden önce iyi düşünmesi hatta doktoruna danışmasında fayda vardır.

 

Kemik suyu aynı zamanda kalori bakımından da oldukça zengindir. Yani yine fazla tüketildiğinde kilo aldırabilecek bir besin olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kilo problemi olanlar ya da diyet yapmak isteyenler tüketmeden önce daha iyi düşünmesi gerekmektedir.

Fazla tüketilen her besin faydalı da olsa vücuda istenmeyen yükler bindirip zararlı hale gelebilmektedir. Hiçbir besin tek başına mucize yaratmaz, bunu unutmadan planlama yapmak gerekmektedir.