Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

DİYET LİFİ NEDİR?

Diyet lifi, vücudunuzda sindiremediği bitkilerde bulunan karbonhidratları ifade eder. Lif bağırsak ağrınıza ulaştıktan sonra, ya bağırsak bakterileriniz tarafından parçalanır ya da vücudunuzu dışkılarınızdan çıkarır. İki ana tip lif vardır; çözünür ve çözünmez. Diyet lifi yüksek gıdaların çoğu bunların bir kombinasyonunu içerir, ancak genellikle tek tipte daha zengindir. Bağırsakta çözünür lif, jel benzeri hale gelmesi için suyu emer. Bu, bağırsak bakterilerinizin kolayca parçalanmasını sağlar. Chia tohumları ve yulaf hem çözünür lif bakımından yüksektir. Buna karşılık, çözünmeyen lif daha sert bir mikroskobik yapıya sahiptir ve suyu emmez. Bunun yerine, dışkıya toplu ekler. Meyve ve sebzelerde yüksek oranda çözünmeyen lif bulunur. Günlük tükettiğiniz her 1000 kalori için 14 gram lif yemeye çalışmalısınız. Bu ; kadınlar için yaklaşık 25 gram ve erkekler için 38 gram demektir . Ne yazık ki, insanların yalnızca% 5'i bu öneriye ulaşmaktadır. Yeterince lif yememek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin, lif açısından düşük bir diyet yemek, bağırsaktaki zararlı bakterilerin anormal büyümesi olan kabızlık gibi sindirim sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Lifleri düşük diyetler ayrıca artmış obezite, kolon kanseri ve meme kanseri riskiyle de ilişkilidir.

Diyet lifi Neden Önemli?

Diyet lifi adı verilen çeşitli gıdaları tüketmeyi öneren sağlık uzmanları uzun süredir, sindirim sağlığını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Diyet lifi, tam tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller, meyveler ve sebzeler gibi bitkisel gıdaların vücudunuzun sindiremediği kısmıdır. Ancak, bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca kilo yönetimine yardımcı olabilir ve kalp hastalığı için belirli risk faktörlerini azaltabilir. Bu yazıda, diyet lifinin ne olduğunu , faydalarını ve lif bakımından zengin gıdaların bir listesini bulabilirsiniz.

Diyet Lifi Tüketmenin faydaları

Diyetinize posa eklemenin sindiriminizi işleştirebileceğini duymuş olabilirsiniz. Diyet lifi aslında, dışkı kütlesini arttırmak, kabızlığı azaltmak ve faydalı bağırsak bakterilerini beslemek gibi bağırsaklarınız üzerinde sayısız sağlıklı etkiye sahiptir. Diyet lifi yüksek gıdalar, doğal olarak vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından rafine tahıllar gibi düşük lifli yiyeceklerden daha zengindir. Ayrıca, kilo vermenize bile yardımcı olabilirler. • Sindirim ve bağırsak sağlığını iyileştirir. • Kilonuzu yönetmenize yardımcı olur. • Kan şekeri kontrolünden faydalanabilir. • Kolesterol ve kan basıncı seviyelerini azaltabilir.

 

 

Diyet lifi yüksek gıdalar

Diyet Lifi, tahıllar, meyveler, sebzeler, fasulye, kuruyemişler ve tohumlar dahil hemen hemen tüm bitki kökenli yiyeceklerde bulunur. Bununla birlikte, bu yiyeceklerin bazıları kaba yemde diğerlerinden daha doğaldır. İşte en iyi diyet lifi kaynaklarından bazıları:

Chia tohumları: 2 çorba kaşığı (28 gram) porsiyon başına 10 gram

Mercimek: 1/2 su bardağı başına 8 gram (96 gram) porsiyon

Çörek otu: 1/2 su bardağı başına 8 gram (86 gram) porsiyon

Lima fasulyesi: 1/2 su bardağı başına 7 gram (92 gram) porsiyon

Nohut: 1/2 fincan başına 7 gram (82 gram) porsiyon

Buğday kepeği: 1/4 bardak (15 gram) porsiyon başına 6 gram,

Barbunya fasulyesi: 1/2 su bardağı başına 6 gram (125 gram) porsiyon

Keten tohumu: 2 çorba kaşığı 6 gram (22 gram) porsiyon

Armut: Orta başına 6 gram (178 gram) armut

Avokado: 1/2 avokado başına 5 gram (68 gram)

Yulaf: 1/2 su bardağı başına 4 gram (40 gram) pişmemiş porsiyon

Elmalar: besiyeri başına 4 gram (182 gram) elması

Ahududu: 1/2 su bardağı başına 4 gram (62 gram) porsiyon

Quinoa: 1/2 su bardağı başına 3 gram (93 gram) pişmiş porsiyon

Badem: 1 ons (28 gram) porsiyon başına 3 gram

Yeşil fasulye: 1 su bardağı başına 3 gram (100 gram) porsiyon

Mısır: 1 büyük kulak için 3 gram (143 gram) 

Diyet lifi yüksek olan bu yiyecekler en güzel örneklerdir, ancak diğer birçok yiyecek de lif alımınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Diyetinize daha fazla sebze, meyve, fındık, tohum, fasulye ve kepekli tahıllar dahil etmek için çaba harcamak, lif alımınızı artırmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir yoldur.