Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Bitter Çikolata Kilo Verme Sürecinde Yardımcı Mı?

Bitter çikolata polifenoller, ve flavonoller gibi faydalı bileşikler içeriği sayesinde, genellikle sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Bitter çikolatanın, kalp sağlığı ve beyin işlevi üzerinde olumlu etkileri aynı zamanda iltihaplanma durumunun azaltılması gibi sağlık üzerinde bir çok pozitif etkileri bulunmaktadır.

 

1)    İnsülin Duyarlılığını Arttırır.

            Bazı araştırmalar, bitter çikolatanın, şekerin kan dolaşımından enerji için kullanılabileceği hücrelerinize gönderilmesinden sorumlu olan hormon olan insüline karşı vücudunuzun duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bu, kandaki insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir, bu da kilo kaybının artması ve yağ depolamasının azalmasıyla ilişkilendirilebilir.

 

2)    Açlığı ve İştahı Azaltır

            Araştırmalar, bitter çikolatanın istekleri azaltabileceğini ve kilo vermeyi desteklemeye yardımcı olabilecek tokluk hissini artırabileceğini gösteriyor. 12 kadında yapılan bir çalışmada, bitter çikolatayı koklamanın ve yemenin iştahı azalttığı ve açlığı uyaran hormon olan ghrelin seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

 

3)    Ruh Halimize İyi Gelir

            Birkaç çalışma, bitter çikolatanın zihinsel sağlığı ve ruh halini olumlu yönde etkileyebileceğini ve bununda kilo kaybında olumlu bir etki yaratabiliceği öne sürülmüştür. Yapılan küçük bir çalışmada, günde 40 gram bitter çikolata yemek, 2 hafta boyunca kadınlarda stres seviyelerini düşürmüştür.

 

4)    Kalp-Damar Hastalıklarına Yardımcıdır

Bitter çikolata, içinde bulunan flavanoidler sayesinde atar damarların kalınlaşması ve sertleşmesi, atar damarların esnekliğini geri kazandırarak ve beyaz kan hücrelerinin kan damarı duvarlarına yapışmasını önleyerek ateroskleroz riskini azaltabilir.

 

5)    Vitamin ve Mineral olarak Fayda Gösterir

Bitter çikolata, sağlığı destekleyebilecek bir dizi doğal vitamin, mineral ve besin içerir. Bitter çikolata; protein, doymuş yağ, kalori, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B9 vitamini, K vitamini, kalsiyum, diyet lifi, magnezyum, fosfor, manganez, selenyum, demir, potasyum, bakır ve çinko gibi vitaminler içerir. Bitter çikolatadaki bakır ve potasyum, felç ve kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı önlemeye yardımcı olur. Çikolatadaki demir, demir eksikliği anemisine karşı koruma sağlar ve çikolatadaki magnezyum, tip II diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.

 

 

 

Bitter çikolata, insülin duyarlılığını arttırmak, açlığı ve iştahı azaltmak ve ruh halini iyileştirmek gibi çeşitli mekanizmalar yoluyla kilo vermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bitter çikolatanın kalori ve yağ açısından da yüksek olduğunu ve birçok çeşidin yüksek miktarda ilave şeker içerdiğini akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, eklenmiş şeker oranı düşük olan ve en az % 70 kakao içeren yüksek kaliteli ürünleri seçmenin yanı sıra sağlıklı, çok yönlü bir diyetin parçası olarak ölçülü olarak tüketmek en iyisidir. Neyse ki bitter çikolata, ısırık büyüklüğünde, ayrı ayrı paketlenmiş parçalar halinde satın alınabilir, bu da porsiyon kontrolünü geliştirmeye yardımcı olabilir.