Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

AYURVEDİK BESLENME NEDİR?

Ayurveda, kökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünüdür.

Ayurveda’nın amacı; kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni ( Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat = dosha) belirleyerek,  bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan;

 

·        İdeal Gıda Seçimleri

·        Baharat Kullanımları

·        Beslenme Tarzı

·        Yemek Pişirme Şekilleri

·        Kadim Nefes Teknikleri

·        Meditasyon Teknikleri

·        Aromaterapi

·        Masaj Teknikleri

·        Fiziksel Aktivite

·        Müzik Alternatifleri

·        Gündelik Rutinler

·        Mevsimsel Rutinler

vb. bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda  daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı  olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi sağlamaktır.

Ayurveda’da her birey eşsizdir ve herkes için işe yarayacak tek bir beslenme veya yaşam tarzını diretmez. Sağlığın anahtarı hastalıklardan korunmaktadır. Fiziksel ve ruhsal sağlığı korumak için kişiye özel tavsiyelere ve yol göstermeye dayalıdır.

Ayurveda beslenmeyi ve yaşam tarzını mükemmelleştirmekle ilgili değildir, bedeniniz, duygularınız ve çevrenizle uyum içinde yaşamaktır. Ani kilo verdiren diyetler gibi tüm “kötü” gıdaları bir anda beslenmeden çıkarmak yerine, sizin kişiliğinize uygun, günlük yaşamda daha iyi hissetmenizi ve stresle baş etmenize yardımcı bir beslenmeye yönlendirir. Ayurvedik beslenmeye göre ‘’Vücudunuzu dikkatle dinlemeye devam edin, yediklerinizi ve yaşam tarzınızı nasıl değiştirmeniz gerektiğini zaten size söyleyecektir.’’

 Ayurvedik beslenmenin en önemli ilkesi taze, genetiği değiştirilmemiş katkı maddesi içermeyen, doğal yöntemlerle yetiştirilmiş, mevsiminde ve mümkün olduğunca yerel gıdalarla beslenmektir.

Ayurveda 3 temel doşa (dosha) ilkesine dayanır. Doshalar vücutta farklı fonksiyonları yöneten ve her insanda farklı dengelerde bulunan enerjilerdir. Her insan evrende bulunan beş temel maddeden oluşur:

Boşluk, hava, ateş, su, toprak. Bunlar da Vata, Pitta ve Kapha adı verilen 3 farklı doşayı oluştururlar. Vata boşluk ve hava, pitta ateş ve su, kapha doşa ise su ve topraktan oluşur.

Her insan bu 3 doşanın kendine özgü bir karışımından oluşur, ama genellikle bu doşalardan biri daha baskın olur. Her doşa farklı vücut fonksiyonlarını kontrol eder.

Ayurvedik tıpta bu üç doşa arasındaki dengesizliklerin hastalıklara neden olduğuna inanılır. Bu doşaların dengesine bağlı olarak hangi hastalıklara yakalanma ihtimalinizin yüksek olduğunu bilebileceğinize inanılır.

Bu 3 doşa tipi ile ilgili genel beslenme ve yaşam tarzı bilgilerini bu yazıda bulabilirsiniz. Fakat Ayurveda derin ve kişiye özel bir yaşam şekli önerdiğinden, yoga gibi egzersizlerle bütünleştirip konuyla ilgili uzman kişilerle bu süreci ilerletmenizde fayda vardır:

 Vata:

 Düzenli alışkanlıklar edinmeye çalışın, her gün aynı saatlerde yemek yemeye, yatma ve uyanma saatlerinizi sabit tutmaya özen gösterin. Yeterli uyku uyuyun ve sıcak, pişmiş, besleyici ve sindirimi kolay yemekleri tercih edin. Böğürtlen, yaban mersini, çilek gibi tatlı meyveler, küçük kuru baklagiller, pirinç, kuruyemişler ve süt ürünleri Vata tipi için ideal gıdalardır. Egzersizde aşırıya kaçılmamalıdır, meditasyon yogası, Tai chi, yürüyüş ve yüzme tercih edilebilir. Yorucu ve yüksek adrenalinli aktivitelerden uzak durun.

 

Pitta: 

Fazla güneşe maruz kalmaktan, kızarmış ve baharatlı gıdalardan uzak durarak kendinizi serin tutun. Alkol, sigara, aşırı çalışma ve sıcaklardan kaçının. Sulu, taze meyve ve sebzeler tüketin, kiraz, mango, salatalık, karpuz, avokado gibi. Roka, hindiba, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden salatalar hazırlayın. Anlaşmazlıklardan kaçının, dürüstlük, nezaket, cömertlik, otokontrol gibi faziletleri geliştirmeye kendinizi adayın.

 

Kapha:

 Tembelliğe, depresyona ve kilo almaya yatkın olduklarından gündelik hayatta hareketli olmaları önemlidir. Evden dışında yeni deneyimler tatmaları önerilir. Faydalı değişimlere daha açık olmaya çalışın. Hafif, sıcak ve baharatlı yemekleri tercih edin. Toz zencefil ve limon ile hazırlanmış bir bardak çay Kapha’lar için idealdir. Ağır yağlı ve işlenmiş şeker içeren gıdalardan uzak durun. Karabiber, zencefil kimyon, acı biber gibi baharatları ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketin.

 

Ayurveda’da beslenme ve yaşam tarzında yapılan değişiklikler kendini hiç bir şeye zorlamadan yavaş yavaş yapılmalıdır. Size en kolay ve en doğal görünen değişimler ile başlayın ve hayatınıza etkilerini fark etmeye çalışın. Zihniniz de her adımda uyum sağlamaya başlayacak ve aşırı enerji sarfetmeden kendinize daha çok dikkat etmeyi öğreneceksiniz. Kötü bir gün geçirdiyseniz kendinizi suçlayıp cezalandırmayın ve belli bir gıda veya egzersiz ile ilgili sıkıntınız varsa pes etmeden daha küçük adımlarla denemeye devam edin veya önce değiştirmek istediğiniz başka bir alışkanlığa odaklanmaya çalışmanızda fayda vardır.