Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Aşırı Alkol Tüketiminde Vücudunuza Neler Oluyor?

Aşırı alkol tüketmenin hem kısa hem de uzun vadede vücudunuz üzerinde birçok etkisi vardır.

Daha fazla araştırma gösteriyor ki, tek bir kadeh alkol içmek bile sadece beyninizi değil, vücudunuzun tüm kısımlarını ciddi şekilde etkileyebilir.

Ağır alkol kullanımından kaynaklanan uzun vadeli hasar, sadece alkol kullanım bozukluğu olan kişilerle sınırlı değildir. Genel olarak alkolü düzenli tüketenlerde de sağlık sorunları gelişebilir.

Kısa vadeli etkiler

Kanınızdaki alkolün yaklaşık yüzde 90'ı karaciğer tarafından parçalanır. Gerisi akciğerler, böbrekler veya ter yoluyla atılır.

Ortalama bir insan için, karaciğer saatte yalnızca bir standart içeceği parçalayabilir. Karaciğerinizin işleyebileceğinden daha fazla alkol içerseniz, kandaki alkol içeriğiniz (BAC) artacaktır. Vücudunuzdaki etkileri de öyle olacaktır.

Diğer faktörler de ne kadar çabuk içtiğiniz, son zamanlarda yemek yemeniz ve vücut tipiniz gibi kandaki alkol seviyenizi de etkiler. Yaşınız, cinsiyetiniz ve etnik kökeniniz bile alkolün vücudunuza olan etkilerini etkileyebilir.

Aşırı içki içmenin vücut üzerinde birçok etkisi vardır. Ancak, genellikle göz ardı edilen şey, riskli bir faaliyet olabileceğidir.

Aşırı içki içmek alkol zehirlenmesinden kaynaklı ölüme neden olabilir.

Alkol ayrıca sıklıkla kendilerine zarar veren veya intihar girişiminde bulunan kişilerin kanında bulunduğu tespit edilmiştir.

Tek bir içki içmenin, özellikle yüksek miktarlarda olmak üzere birçok başka etkisi vardır.

Yaralanma riskini arttırmanın yanı sıra, aşırı içme, vücudun bu yaralanmalardan iyileşme yeteneğini bozar.

Yüksek dozda alkol içmek ayrıca:

Kalp;  Aşırı içmek, yüksek tansiyona, düzensiz kalp atışlarına veya kalp yetmezliğinden ani ölüme neden olabilir.

Böbrekler;  Alkol, böbreklerin daha fazla idrar üretmesine neden olan bir idrar söktürücüdür. Bu, tek başına veya kusma ile dehidratasyona ve tehlikeli derecede düşük sodyum, potasyum ve diğer mineral ve tuzlara yol açabilir.

Akciğerler;  Alkol, kusma, tükürük veya akciğerlere giren diğer maddelere yol açabilen tıkaç refleksini inhibe eder. Bu, akciğerlerde iltihaplanma veya enfeksiyona neden olabilir.

Pankreas; Tek bir ağır alkol kullanımı seansı tehlikeli derecede düşük kan şekeri (hipoglisemi) ile sonuçlanabilir.

Uzun dönem etkileri

Alkol içmenin fiziksel etkilerinin ne kadar sürdüğü veya vücudunuzun tamamen iyileşip iyileşmediği hakkında çok fazla araştırma yoktur.

San Francisco'daki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan son bir araştırmada, yedi hafta boyunca alkol verilen farelerde erken aşamada karaciğer hastalığı semptomlarına neden olmak için yeterli olduğu bulunmuştur.

Uzun süreli ağır alkol kullanımı da şunları etkileyebilir:

Kan ve bağışıklık sistemi; Kronik alkol kullanımı anemiye, düşük trombositlere ve baskılanmış bir bağışıklık sistemine neden olabilir.

Kemikler ve kaslar; Uzun süreli ağır alkol kullanımı kalsiyum emilimini ve kemik oluşumunu engelleyebilir. Bu osteoporoza neden olabilir.

Beyin ve sinir sistemi; Ağır alkol kullanımı inme riskini arttırır ve bunamaya veya dengesizliğe ve koordinasyona neden olabilir.

Akıl sağlığı; Alkol bağımlılığı ve bağımlılığına ek olarak, ağır içiciler depresyon, anksiyete ve psikoz riski daha yüksektir.

Bağırsaklar; Ağır alkol alımı, vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin bağırsaktaki emilimini engelleyebilir. Bu yetersiz beslenme yol açabilir.