Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Yaz Yaklaşırken Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 8 Öneri

Baharın gelmesiyle yaza daha fit girebilmek için beslenme ve egzersiz tempomuza biraz daha önem veririz. Bu aşamada kendinizce birçok yöntem uygulayabilirsiniz. İşte size beslenmenize ve doğru plana uygun hareket edebilmenize yardımcı olabilecek 8 ipucu:


1. Hedef Belirleyin

Öncelikle olmak istediğiniz kiloyu hedef olarak belirleyiniz. Hedef belirlemeniz sizi daha çok hırslandıracak ve motive olmanıza yardımcı olacaktır.


2. Şeker ve Nişasta Türevlerini Hayatınızdan Çıkarın

Şeker ve nişasta tüketiminizi kısıtladığınızda açlık seviyeniz düşer ve çok daha az kalori tüketmenizi sağlar. Şeker ve nişasta tüketmediğiniz takdirde enerji ihtiyacınız için karbonhidrat yakmak yerine vücudunuz depolanan yağlardan beslenmeye başlar.

3. Kaliteli Protein Kaynaklarını Tüketin

Yemeğinizin her birinde bir protein kaynağı, bir yağ kaynağı ve düşük karbonhidratlı sebzeler bulunmalıdır. Yemeklerinizi bu şekilde şekillendirmek, karbonhidrat alımınızı otomatik olarak günlük önerilen 20-50 gram aralığına getirecektir. Yumurta, az yağlı peynirler (lor peyniri, dil peyniri gibi) , kurubaklagiller (bitkisel protein), balık/et/tavuk gibi kaliteli protein kaynaklarını mevsimine göre tüketmeye çalışın. Ayrıca protein tüketimini önerilen şekilde tüketmek gece geç saatlerde atıştırma arzusunu yarı yarıya azaltabilir.

4.Egzersizi Unutmayın

Egzersiz ile yağ dokuları kaybolup yerine kas dokuları geçer. Kas kütlesini arttırarak aynı zamanda vücudunuzun günlük harcadığı enerji mikarını da arttırabilirsiniz. Metabolik hızınızın yükselmesi ve daha kolay sindirim için günlük enaz 45 dakikalık egzersiz muhakkak yapmaya çalışın.


5. Yemeklerden yarım saat önce su için

Çalışmalara göre yemeklerden yarım saat önce su içmenin, kilo kaybını 3 ayda % 44 artırdığını göstermektedir. Günde ortalama 1.5- 2 litre su tüketimi önemlidir.


6.Bitkisel çaylar

Özellikle yeşil çay, içinde yağ yakımını arttırmayı sağlayan antioksidanlar içermektedir. Kilo vermenizi hızlandırmak için günde 1-2 fincan yeşil çay

tüketilmesi yeterlidir. Fakat hamile ve emzirenler veya düzenli ilaç kullanan kişilerin yeşil çaydan uzak durmalarında fayda vardır.


7. Besin Günlüğü Tutun

Araştırmalar besin günlüğü tutmanın kilo verme üzerinde başarının arttırdığını göstermektedir. Tükettiğiniz yiyeceklerin kaydını tutmak fazla kalori alımını kısıtlamanızı sağlamaktadır.


8. Tam tahıl ürünlerini sofranıza ekleyin

Tam tahıllar metabolizmamızın en sağlam yakıtlarıdırlar. Tam tahıl ürünleri, B vitaminlerinden ve posadan oldukça zengindir. B grubu vitaminleri, vücutta enerji üretiminde kullanılır. Posaların ise sindirimi daha uzun süre aldığı için vücudun enerji harcamasını arttırırlar. Beyaz un ve beyaz ekmek yerine tam tahıl unları ve ekmekleri tercih etmelisiniz.