Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

Yağ Yaktıran Oruç (Fat Fastıng) Nedir ve Sizin İçin İyi midir ?

Yağ yaktıran oruç hızlı yağ kaybı elde etmek isteyen insanlar tarafından kullanılan bir diyet tekniğidir.

Kan seviyenizi keton denen molekül seviyelerine yükselterek ve vücudunuzu ketoza sokarak, oruç tutmanın biyolojik etkilerini taklit ederek çalışır.

Yağ yaktıran oruç yapanlar , dirençli kiloların kırmanın, fazla besin alınan bir günden sonra açlık veya istek duymadan hızlı bir şekilde birkaç kilo kaybetmenin faydalı olduğunu iddia ediyorlar.

Peki Bu Teknik Yararlı Mı ?


Yağ Yaktıran Oruç (Fat Fasting) Nedir ?

Yağ yaktıran oruç, tipik olarak 2-5 gün süren, sağlıklı yağları beslenmede barındıran , düşük kalorili bir diyettir.

Bu diyeti yaparken günde 1.000–1.200 kalori tüketmeniz tavsiye edilir ve bu kalorilerin % 80–90'ı sağlıklı yağ içeren besinlerden (badem,ceviz,Hindistan cevizi yağı vs) gelmelidir.

Teknik olarak hızlı olmasa da, bu yaklaşım vücudunuzu ketozun biyolojik durumuna sokarak gıdadan uzak durmanın biyolojik etkilerini taklit eder.

Ketozisde vücudunuz, ana enerji kaynağı olarak karbonhidrat yerine yağ kullanır. Bu işlem sırasında karaciğeriniz yağ asitlerini, vücudunuzu beslemek için kullanılabilecek keton denilen moleküllere ayırır.

Ketozis, vücudunuzun ana enerji kaynağı olan glikozun, açlık dönemleri gibi mevcut olmadığında veya karbonhidrat alımınızın çok düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkar.

Ketozise ulaşmak için geçen süre önemli ölçüde değişebilir, ancak ketojenik bir diyet uygularsanız, genellikle bu duruma 2 ila 6 gün arasında ulaşmayı bekleyebilirsiniz.

Yağ yaktıan oruç, hızlı bir şekilde ketozise girmenize ya da hem kalori hem de karbonhidrat alımınızı sınırlandırarak ketozise ulaştıysanız, keton seviyelerini artırmak için tasarlanmıştır.

Genellikle devam eden dirençli kilolardan kurtulmak isteyen ketojenik bir diyeti olan veya düşük karbonhidrat diyeti kurallarının uygulanmayan bir günün ardından ketozise geri dönmek isteyenler tarafından kullanılır.


Yağ yakmanıza nasıl yardımcı olur?

Yağ yaktıran oruç, kalorileri bakımından çok düşük, karbonhidrat miktarı sınırlı ve yağ oranı yüksektir. Vücudunuzun karbonhidrat depolarını hızla tüketirken, ketoza girerek daha fazla yağ yakmak için kilo kaybı için gerekli olan bir kalori açığı oluşturmak üzere tasarlanmıştır.

Bu nedenle, bu diyete kesinlikle 2-5 gün uyarsanız, ketozise girebilir ve özellikle de çok düşük karbonhidratlı bir diyete sahipseniz, birincil yakıt kaynağı olarak yağ yakmaya başlayabilirsiniz.

Zaten düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyeti uyguluyorsanız, vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamak için daha fazla yağ yaktığı için yağın hızlı bir şekilde keton seviyenizi yükselttiğini de görebilirsiniz.

Teorik olarak, bir yağ yaktıran oruç sırasında kalori eksikliği ve karbonhidrat eksikliği bir arada daha fazla yağ yakmayı sağlayabilir.

Bununla birlikte, hızlı bir yağ yakımı sadece birkaç gün sürer, bu nedenle büyük değişiklikler sadece yağ kaybı ile açıklanamaz.

Vücudunuzun karbonhidrat depolarındaki kayıp, glikozun yanında depolanan su kaybına da yol açar. Bu da yağ kaybı yanılsamasını verir.

Aslında, zaten uyarlanmış ketoya sahip değilseniz ya da fazla yemek yenilen bir günden sonra hızlı bir şekilde yağ yapıyorsanız, hızlı bir yağ sırasında kaybedilen ağırlığın büyük kısmı su ağırlığına neden olabilir.

Bu kilo tekrar karbonhidrat yemeye başladığınızda ve vücudunuzun glikojen depolarının yerini aldığında geri döner.


Yağ Yaktıran Oruç Sağlıklı Mı?

Yağ yaktıran oruç diyeti yapmak kalori, protein ve sağlık için gerekli diğer mikro besinler açısından düşüktür. Bu yüzden uzun vadeli bir diyet planı olarak önerilmemelidir.

Ketojenik diyet gibi diyetlerde yüksek yağ alımının kilo kaybını arttırdığı ve kan şekeri gibi bazı sağlık belirteçlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bununla birlikte, yağ oruç diyetinde yağ oranı daha yüksek, karbonhidrat ve protein bakımından daha düşük, tipik olarak% 75 yağ,% 20 protein ve% 5 karbonhidrat içeren standart bir ketojenik diyete göre daha düşüktür. Ayrıca, sağlık üzerindeki etkileri kesin ve net şekilde henüz bilinmemektedir.

Bu yöntemle hangi risklerin beraberinde getireceğini ve bu şekilde beslenirken hangi tür yağların sağlıklı olabileceği de dahil olmak üzere yağ oruç diyeti ile ilgili birçok soru cevapsız kalmaktadır.

Yağ oruç diyetini denemeye karar verirseniz, bu planı sadece 2-5 gün boyunca uygulayın, çünkü bu diyet protein, mikro besinler ve lif de dahil olmak üzere birçok önemli besinden fakirdir.

Hamile, emziren kadınlar , reaktif hipoglisemi ve diyabet gibi problemleri olanların bu tarz diyetleri denememesi uygundur.


Yağ Yaktıran Oruç Diyetinde Ne Yiyebilirsiniz?

Yağ yaktıran oruç diyetin de kalorilerinizin çoğunu yağdan almanızı gerektirdiğinden, kaliteli yağ içeriğine sahip yiyecekler seçmeniz gerekir.

Bu, protein ve karbonhidratta daha yüksek gıdaların kısıtlandığı anlamına gelir.


Yağ oruç diyeti sırasında, diyetiniz oldukça sınırlıdır. Yemek yiyebileceğiniz yiyecekler şunlardır:


·       Yüksek omega 3 içeriğine sahip balık: sardalye ve somon balığı

·       Yumurtalar: bütün yumurtalar ve yumurta sarısı

·       Sıvı Yağlar: hindistancevizi yağı, mayonez (ev yapımı) , zeytin yağı ve avokado yağı

·       Fındık ve fındık ezmesi: macadamia fındık, macadamia fındık ezmesi, vb.

·       Tam yağlı süt ve süt ürünleri  (Hindistan cevizi sütü, badem sütü vs)