Diyet Günlüğüm

Diyet Günlüğüm

DAHA ÇOK KALORİ YAKMANIN 6 YOLU

Fazla enerji sarfederek kalori yakmak, sağlıklı kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Doğru yiyecekleri tüketmek ve doğru yemek yapmak kalori yakımının iki etkili yoludur fakat aynı zamanda alışılmadık şekillerde de yaktığınız kalori miktarını artırabilirsiniz.

1) SOĞUK HAVAYA MARUZ KALMAK

Soğuğa maruz kalmak, vücudunuzda kahverengi yağ aktivitesini uyararak metabolizma hızınızı artırabilir.

Yağ depolarınız çoğunlukla beyaz yağdan oluşurken az miktarda da kahverengi yağ içerir. Bu iki vücut yağının farklı işlevleri vardır.

Beyaz yağın ana işlevi enerji depolamasıdır. Çok fazla beyaz yağ dokusuna sahip olmak iltihaplanma ve insülin direncine neden olabilir.

Buna karşılık, kahverengi yağın ana işlevi, soğuğa maruz kalma sırasında vücut ısısını korumaktır.

Kahverengi yağın kalori yakma etkisinin bireyler arasında değiştiği gösterilmiştir. Genel olarak, obez insanlar normal kilolu insanlardan daha az aktif kahverengi yağa sahip olduğu düşünülmektedir.

İnsan çalışmaları, soğuk havaya maruz kalmanın vücudunuzdaki aktif kahverengi yağ miktarına bağlı olarak kalori yakımını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir.

Bu avantajdan yararlanmak için donma derecesine dayanmanıza gerek yoktur.

Bir çalışmada, benzer vücut kompozisyonlarına sahip sağlıklı genç erkekler, 2 saat boyunca 19 ° C bir ortamda kalmıştır. Kalori harcamasının hepsinde artmasına rağmen, en yüksek kahverengi yağ aktivitesine sahip olanlarda kalori harcaması etkisi üçe katlanmıştır.

Soğuk havaya maruz kalmanın faydalarını elde etmenin birkaç yolu, evinizdeki sıcaklığı biraz düşürmek, sıcak suda duş almamak ve soğuk havalarda dışarıda yürümek olabilir.


2) SOĞUK SU İÇMEK

Su içmek, susuzluğu gidermek ve vücudun su dengesini sağlamak için en iyi yöntemdir.

Su içmenin ayrıca normal ve fazla kilolu yetişkinlerde ve çocuklarda metabolizmayı geçici olarak arttırdığı gösterilmiştir. Bazı çalışmalar soğuk su içerek bu etkiyi en üst düzeye çıkarabileceğinizi önermektedir. Bir grup araştırmacı, metabolizma oranındaki bu artışınının, vücudunuzun suyu vücut sıcaklığına kadar ısıtmasının bir sonucu olduğunu gözlemlemiştir.

Genç erişkinlerde yapılan iki çalışmada 500 ml soğuk su içmenin kalori yakımını 90 dakika boyunca %24-30 oranında arttırdığı bulunmuştur.

Sağlıklı genç erişkinlerde yapılan bir başka çalışmada, 500 ml soğuk su içmenin, kalori yakmalarını 60 dakika boyunca % 4.5 arttırdığı belirtilmiştir.


3) SAKIZ ÇİĞNEMEK

Sakızın doygunluk hissini arttırdığı ve atıştırma sırasında kalori alımını azalttığı görülmüştür fakat henüz kesin kanıt yoktur.

Bazı kanıtlar metabolizmanızı hızlandırmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bu yöntemi denemek istiyorsanız, dişlerinizin de sağlığını korumak için şekersiz sakız seçtiğinizden emin olun. 

4) KAN BAĞIŞI YAPMAK

Kan vermek anlık olarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Kan bağışı yaptığınızda, vücudunuz yeni proteinleri, kırmızı kan hücrelerini ve diğer kan bileşenlerini sentezlemek için kaybedilenin yerine depo enerjiyi kullanır. Elbette, kan bağışı yapmak her gün yapabileceğiniz bir şey değildir. Genel olarak, kan kaynağınızı yenilemek için kan alımı arasında en az sekiz hafta beklemeniz gerekir . Ayrıca araştırmalar, kan bağışının, antioksidan aktiviteyi arttırmak ve kalp hastalığı riskini azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları sunabileceğini göstermektedir.


5) HAREKET ETMEK

Egzersiz yapmak daha fazla kalori yakmanıza ve formda kalmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, daha ince fiziksel aktivite formları metabolik hızınızı da artırabilir. Bu kavram, aktivite içeren egzersiz dışı aktivite termojenezi (NEAT) olarak bilinir . Hareket etmek , vücut parçalarını, sürekli olarak bir bacağını sektirmek, parmakları bir masaya vurmak ve halkalarla oynamak gibi, huzursuz bir şekilde hareket ettirmeyi içerir.

Bir çalışmada, otururken veya ayakta dururken kımıldayan kişilerin, oturduklarında veya durduklarında olduğundan ortalama olarak 5-6 kat daha fazla kalori yaktıkları gösterilmiştir. Bazı durumlarda, NEAT her gün yaktığınız kalori miktarına önemli bir katkıda bulunabilir. Örneğin, bir grup araştırmacı, kıpırdama, yürüme ve ayakta durma kombinasyonunun, bir kişinin kilosuna ve faaliyet seviyesine bağlı olarak günlük 2.000 ek kalori yakabileceğini göstermiştir.

Kıpırdamak kalori yakmanıza ve kilo alımını önlemenize yardımcı olabileceğinden , bazı uzmanlar insanları kıpırdatma ve diğer egzersiz dışı etkinlik biçimlerini günlük yaşamlarına dahil etmeye çağırıyor.


6) DAHA ÇOK GÜLÜMSEYİN

Sık sık kahkaha atmanın her zaman en iyi ilaç olduğu söylenir.

Gerçekten de araştırmalar, kahkahaların hafıza, bağışıklık ve arteriyel fonksiyon da dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel sağlığın birçok yönünü iyileştirebileceğini doğrulamıştır. Dahası, gülmek de daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Bir çalışmada, 45 çift ya komik ya da ciddi olan filmleri izledi. Komik filmler sırasında güldüklerinde, metabolizma oranları % 10-20 arttığı gözlemlenmiştir. Bu çok fazla olmasa da, düzenli olarak gülmek, genel sağlığınızı iyileştirmek ve sizi mutlu etmek için harika bir yoldur.

Sonuç olarak, metabolizma hızınız her gün yakacağınız kalori miktarını belirler. Çok sayıda faktör metabolizma hızınızı etkiler. Basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak metabolizma hızınızı artırabilir, daha fazla kalori yakmanıza ve kilo vermenize yardımcı  olabilirsiniz.